Science Connect Foundation
EKSPERCI
NAUKOWEJ PRZYSTANI
Oto wspaniali eksperci, którzy z pełnym zaangażowaniem zdecydowali się wesprzeć nasz projekt i podzielić swoją wiedzą z tymi, którzy najbardziej tego potrzebują. Każda z tych osób to nie tylko doświadczony specjalista w swojej dziedzinie, ale także ktoś, kto rozumie, jak trudna może być sytuacja po klęsce żywiołowej. Dzięki ich gotowości do pomocy, studenci mają szansę na wsparcie w odbudowie swojej ścieżki akademickiej, odzyskanie motywacji i pokonanie wyzwań związanych z powrotem do nauki. To dzięki takim ludziom możliwe jest budowanie mostów pomiędzy nauką a potrzebami społeczności – dziękujemy, że jesteście z nami!Poznajcie nasz zespół – ludzi pełnych pasji, którzy w listopadzie i grudniu podzielą się swoją wiedzą, aby ułatwić innym powrót na uniwersyteckie ścieżki.
Nauki o Zarządzaniu i Jakości
Agnieszka Galarowicz
Doktorantka w Szkole Doktorskiej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości. Prowadzi badania dotyczące innowacji i przedsiębiorczości studentów. W swojej pracy zawodowej wykorzystuje wiedzę z zakresu marketingu i sprzedaży.
O bibliografii po ludzku, Jak planować, aby się nie przepracować?
Nauki Przyrodnicze
Marcin Konopka
Jestem absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z doktoratem w dziedzinie nauk chemicznych. Obecnie realizuję staż podoktorski na Université libre de Bruxelles w Belgii. Moje badania koncentrują się na chemii supramolekularnej oraz transporcie jonów przez błony biologiczne. Specjalizuję się w chemii organicznej, koordynacyjnej i supramolekularnej, a także w spektroskopii, analizie instrumentalnej i na wizualizacji danych. Posiadam szerokie doświadczenie w planowaniu, pisaniu i składaniu artykułów naukowych, prac dyplomowych oraz w przygotowywaniu wystąpień konferencyjnych. Przez wiele lat prowadziłem działalność popularyzatorską organizując warsztaty i pokazy dla uczestników ze wszystkich grup wiekowych. Wspieram studentów jako tutor i nauczyciel od ośmiu lat.
Nie taki konspekt straszny, jak go malują, O bibliografii po ludzku, Analiza i interpretacja danych
Ekonomia i Finanse
Zuza Kamykowska
Historyczka sztuki i ekonomistka zawodowo i naukowo związana z Chinami. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo- Hutniczej oraz Uniwersytetu Tsinghua (清华) w Pekinie. Doktorantka Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, w swoich badaniach koncentruje się na chińskim rynku sztuki współczesnej i polsko-chińskich relacjach kulturalnych.
Jak planować, aby się nie przepracować?
Pedagogika
Magdalena Maciejewska
Kobieta tysiąca i jednej pasji, która w czasie studiów szukała odpowiedzi na pytanie, jak połączyć swoje dwa wielkie hobby – pedagogikę i dziennikarstwo. W końcu znalazła – czyni to, popularyzując naukę m.in. za pośrednictwem tekstów poświęconych edukacji oraz materiałów wideo przygotowujących uczniów do egzaminów z języka polskiego. Pasjonatka herstorii, literatury popularnonaukowej i innowacji we współczesnej oświacie, prowadząca zajęcia z języka polskiego dziećmi i młodzieżą. Jako pedagożka wierzy w to, że edukacja może zmieniać świat, dlatego nieustannie stara się pokazywać ludziom naukową stronę codziennego życia. Doktorantka Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Gdy nie redaguje kolejnego rozdziału pracy doktorskiej poświęconej tożsamości społeczno-kulturowej kobiet należących do wspólnoty religijnej, znaleźć ją można w escape roomach, które pokochała przed laty.
Nie taki konspekt straszny, jak go malują, Jak planować, aby się nie przepracować?
Nauki prawne
Justyna Nowakowski
Ukończyłam Prawo na Uniwersytecie Opolskim. Wcześniej studia z zarządzania ze specjalizacją Menadżer finansista. Jestem również technikiem ekonomistą. Od 10 lat pracuje jako księgowa, przez co podatki i finanse nie mają przede mną tajemnic.
Nie taki konspekt straszny, jak go malują, O bibliografii po ludzku, Analiza i interpretacja danych
Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka
Natalia Schmidt-Polończyk
Adiunktka na Akademii Górniczo-Hutniczej, mówczyni TEDx, naukowczyni na liście 100 Kobiet Roku 2023 ForbesWomen. Jako tutorka akademicka, trenerka interpersonalna pomaga studentom w rozwoju osobistym. Działa również jako mentorka kobiet. W 2023 została nagrodzona tytułem Dydaktyka z Pasją AGH i Tutorskiej Inspiracji Roku. Jej działalność popularyzatorska została doceniona w konkursie Popularyzator Nauki, w którym została finalistką w kategorii Naukowiec. Natalia jest Rzeczniczką Nauki, prowadzi podcast Bunkier Nauki i Kobiecy Kwadrans Naukowy. Na instagramie działa jako @doktorkatutorka. Prezeska Fundacji „Odważne w Nauce", której flagowym projektem jest inicjatywa: Naukowczynie w szkole. Naukowo zafascynowana tunelami drogowymi, w których bada ewakuację i bezpieczeństwo. Jest autorką pierwszych w Polsce badań ewakuacji ludzi z rzeczywistych tuneli drogowych w warunkach zadymienia.
Jak planować, aby się nie przepracować?
Zootechnika i rybactwo
Jagoda Czajkowska
Jestem dziewczyną od jeleni, na poważnie i w żartach! Moja praca naukowa skupia się głównie na hodowli fermowej jeleniowatych, co oznacza, że aspekty biologii tych zwierząt (też tych dziko żyjących) nie są mi obce. Ponadto jestem autorką artykułów naukowych (tematyka: chów i hodowla zwierząt gospodarskich) i popularno-naukowych (tematyka: łowiectwo/behawior i dobrostan zwierząt). Wierzę, że o nauce można mówić zrozumiale i prosto docierając do każdego odbiorcy. W mediach społecznościowych (@dziewczyna.od.jeleni) oraz tradycyjnych opowiadam o fantastycznych zwierzętach bytujących w Polskich lasach.
Nie taki konspekt straszny, jak go malują, O bibliografii po ludzku, Jak planować, aby się nie przepracować?
Socjologia
Zuzanna Kapciak
Socjolożka, doktorantka na Uniwersytecie SWPS, absolwentka Instytutu Socjologii UJ. Szczególnie zainteresowana badaniami jakościowymi, gender&queer studies i studiami nad młodymi.
Nie taki konspekt straszny, jak go malują, O bibliografii po ludzku, Jak planować, aby się nie przepracować?, Analiza i interpretacja danych
Nauki prawne
Monika Mielnik-Kurek
Absolwentka stacjonarnych studiów prawniczych ze specjalizacją gospodarczo-handlową na Uniwersytecie Opolskim. Podczas jej studiów była aktywną członkinią Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Opole, pełniąc funkcje Wiceprezesa ds. Międzynarodowego Programu Wymiany Praktyk Studenckich. Zdobyła doświadczenie w jednostkach administracji państwowej oraz w renomowanych kancelariach radców prawnych w Opolu i Wrocławiu. Została ona uhonorowana kilkoma stypendiami za wysokie wyniki w nauce i zaangażowanie w życie akademickie, w tym Stypendium Rektora Uniwersytetu Opolskiego oraz Stypendium Prezydenta Miasta Opola. Po kilku latach doświadczenia w renomowanych kancelariach prawnych zdecydowała się na kolejny etap… Szkołę Doktorską na Uniwersytecie Opolskim, gdzie jest również zaangażowana w struktury Samorządu Doktorantów pełniąc funkcję Zastępcy Przewodniczącego, a także Lokalnego Ambasadora Praw Doktoranta. Jednocześnie wykonuje pracę prawnika w kancelarii JHC Adwokaci i Radcy Prawni s.c., gdzie przede wszystkim pochłaniają ją zagadnienia związane z unieważnieniem umów kredytowych powiązanych z walutą obca oraz klauzulą opartą na WIBOR. Poza pismami procesowymi pisze felietony na portale branżowe, artykuły naukowe i pracę doktorską. Prywatnie żona, psia-mama, miłośniczka podróży, chórzystka amatorka, fanka seriali i podcastów kryminalnych, skryta dekoratorka wnętrz i okazyjna „fitnessiara”.
Nie taki konspekt straszny, jak go malują, O bibliografii po ludzku, Jak planować, aby się nie przepracować?
Nauki Chemiczne
Mateusz Adam Baluk
Badacz i doktorant na Uniwersytecie Gdańskim, specjalizującym się w technologii środowiskowej i fotokatalizie. Jego praca naukowa obejmuje istotny wkład w dziedzinę fotokonwersji i ochrony środowiska. Uczestniczy w kilku projektach badawczych i grantach, w tym OPUS 21 i Preludium, gdzie koncentruje się na roli cieczy jonowych w fotokonwersji CO₂ oraz na tworzeniu nowych materiałów kompozytowych do produkcji paliw słonecznych. Jego zainteresowania badawcze obejmują fotokatalityczną redukcję CO₂, fotodegradację zanieczyszczeń oraz generowanie wodoru przy użyciu zaawansowanych materiałów, takich jak struktury metaloorganiczne (MOFs) i zmodyfikowane półprzewodniki. Celem jego pracy jest opracowywanie zrównoważonych rozwiązań dla wyzwań środowiskowych, szczególnie w zakresie czystej energii i separacji zanieczyszczeń. Mateusz Baluk został wyróżniony za osiągnięcia naukowe i innowacje, zdobywając specjalne wyróżnienie w konkursie Eco-Innowator 2022 za prace nad urządzeniami ochrony środowiska, takimi jak zaawansowane filtry powietrza i wieże fotokatalityczne. Również jest finalistą ogólnopolskiego konkursu POPULARYZATOR NAUKI 2023. Dodatkowo jest autorem 11 publikacji i 5 tekstów naukowych.
O bibliografii po ludzku, Analiza i interpretacja danych
Biologia
Marta Piksa
Biotechnolog, doktorantka WSD IPAN badająca mechanizmy przeciwdrobnoustrojowej terapii fotodynamicznej. Autorka 12 artykułów naukowych, 13 wystąpień konferencyjnych. Popularyzatorka nauki, organizatorka licznych warsztatów i inicjatyw naukowo-artystycznych.
Nie taki konspekt straszny, jak go malują, O bibliografii po ludzku, Jak planować, aby się nie przepracować?, Analiza i interpretacja danych
Technologia żywności i żywienie
Beata Łaszkiewicz
Asystent naukowy w dziedzinie technologii żywności i żywienia. Ponad 10 letnie zatrudnienie w instytucie naukowo-badawczym, ponad 5 letnie doświadczenie w realizacji projektów naukowych, przeprowadzaniu badań, pisaniu publikacji i patentów. Założycielka marki B-Live in Science, strona z misją edukacyjną, ma na celu pokazanie informacji ze świata nauki w dziedzinie żywności w zrozumiały dla odbiorcy sposób
O bibliografii po ludzku, Analiza i interpretacja danych
Ekofizjologia roślin
Paulina Rajewicz
Post-doc i koordynatorka projektów badawczych na Uniwersytecie Helsińskim. Posiada tytuł doktora z zakresu ekofizjologii roślin, który uzyskała za pracę dotyczącą metodologicznego i mechanistycznego kontekstu interpretacji spektralnej fluorescencji chlorofilu-a. Działa również jako mentorka akademicka, dzieląc się doświadczeniami i wspierając studentów oraz młodych naukowców w ich karierze i dążeniu do równowagi między pracą a życiem prywatnym.
Nie taki konspekt straszny, jak go malują, Jak planować, aby się nie przepracować?
Kulturoznawstwo
Anna Sieroń
Badaczka, projektantka, kulturoznawczyni. Naukowo interesuje się projektowaniem uniwersalnym, inkluzywnym i włączającym, badaniem projektowania oraz etyką badawczą.
Mentorka w programie DareIT. Wolontariuszka w Fundacji K.I.D.S. Realizuje projekt badawczy „MeeTypes”, którego zadaniem jest identyfikacja i opis polskiej szkoły uczenia typografii.
Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z metodologii badań, projektowania uniwersalnego, warsztatów projektowych, a także seminaria dyplomowe. Na ASP w Krakowie współprowadzi pracownię interakcji. NA UŚ zdarza się jej opowiadać o historii dizajnu.
O bibliografii po ludzku, Analiza i interpretacja danych
Ekonomia i finanse
Maria Kubara
Doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim. W swojej rozprawie doktorskiej prowadzi badania nad wpływem lokalizacji wewnątrzmiejskiej na szanse rozwoju startupów technologicznych w Warszawie. Łączy znajomość teorii ekonomicznych z podejściami analitycznymi z obszaru przestrzennego data science i uczenia maszynowego. Po godzinach prowadzi profil @drMarynia na Instagramie i TikToku, gdzie pokazuje kulisy życia akademickiego i tworzy wspierającą przestrzeń dla studentów oraz doktorantów.
O bibliografii po ludzku, Analiza i interpretacja danych
Sztuka
Malwina Marciniak
Teoretyk i pianistka, doktor sztuk muzycznych na podstawie rozprawy poświęconej teorii narracji w polskich koncertach fortepianowych XXI wieku. Pracuje na stanowisku asystenta w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, prowadząc wykłady z teorii muzyki w języku polskim i angielskim oraz zajęcia z fortepianu. Autorka wystąpień na ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach naukowych (Serbia, USA) oraz artykułów opublikowanych w recenzowanych czasopismach muzycznych. Prowadziła gościnne wykłady w Conservatorio di Santa Cecilia w Rzymie. W 2022 roku otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy dla wybitnego młodego naukowca. Jako pianistka – laureatka pierwszych nagród w międzynarodowych konkursach pianistycznych. Razem z European Union Youth Orchestra odbyła europejską trasę koncertową, występując m.in. w Katedrze Stephansdom w Wiedniu oraz na Festiwalu Muzycznym w Bolzano.
O bibliografii po ludzku, Jak planować, aby się nie przepracować?
Historia
Arkadiusz Siwko
Doktorant Uniwersytetu Opolskiego w latach 2020-2024, absolwent historii w ramach MISH na Uniwersytecie Jagiellońskim. Interesuje się dziejami Europy Wschodniej w średniowieczu ze szczególnym uwzględnieniem historiografii ruskiej.
O bibliografii po ludzku, Jak planować, aby się nie przepracować?
Nauki prawne
Agata Szafrańska-Rathee
Doktorantka w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w dyscyplinie "nauki prawne". Przygotowuje rozprawę doktorską związaną z problematyką wymiaru sprawiedliwości. Jako prawniczka specjalizuje się w prawie własności intelektualnej, prawie e-commerce oraz prawie konkurencji. Edukuje przede wszystkim w zakresie postępowania cywilnego oraz prawa IP.
Nie taki konspekt straszny, jak go malują, Jak planować, aby się nie przepracować?
Nauki Biologiczne
Michał Pietruszewski
Biolog człowieka. Ekspert w zakresie biologii ewolucyjnej. Analityk danych. Wykorzystywane technologie: Python, R, Statistica
Analiza i interpretacja danych